Resultat från Sjundeå iF:s klubbmästerskap i friidrott del 2, 3.9.2020
Tuloksia Sjundeå IF yleisurheilun mestaruuskilpailuista osa 2, 3.9.2020

Herrar / Miehet

400m

1. Thomas Hellström  1.02,2h
2. Marcus Karell                 1.10,9h
3. Christian Lemström      1.11,6h

Längd

1. Marcus Karell                   4.31 (+0,6)

Diskus

1. Thomas Hellström  26.98
2. Marcus Karell                      21.65

P15

300m

1. Anton Bagger                      48.8h

Längd

1. Anton Bagger                  4.21 (+0,6)

Diskus

1. Anton Bagger                                  27.20

P11

150m

1. Anton Karell                                    25.8h
2. Oskar Pelli                                       26.1h
3. Erik Boije                                         26.8h
4. Alvin Hertzman                             29.8h
5. Lucas Henriksson   30.3h
6. Evert Kalving                                  30.4h

Längd

1. Anton Karell                                    3.85
2. Oskar Pelli                                       3.50
3. Erik Boije                                         3.01
4. Evert Kalving                                  2.84
5. Alvin Hertzman                             2.80
6. Lucas Henriksson   2.64

Diskus

1. Erik Boije                                         14.47
2. Anton Karell                                    14.14
3. Alvin Hertzman                             12.79
4. Oskar Pelli                                       11.60
5. Lucas Henriksson   10.08
6. Evert Kalving                                    7.62

P7

150m

1. Jefim Orlov                                      33.4h

Längd

1. Jefim Orlov                                      2.45

Boll

1. Jefim Orlov                                      6.93

Damer / Naiset

Längd

1. Emma Hietaoja            LUU                                5.08 (+1,7)
2. Siiri Suihkonen                                                    4.05 (+2,6) 4.02 (+0,3)

D17

400m

1. Ida Hilkku                                        1.14,9h

Längd

1. Ida Hilkku                                        3.57 (0+0,3)

Diskus

1. Ida Hilkku                                        18.92

F15

300m

1. Emmi Hilkku                                   51,0h

Längd

1. Malin Karell                                     4.35 (-0,3)

Diskus

1. Malin Karell                                     21.87

F13

200m  (-1,2)

1. Åsa Bondestam                  32,5h
2. Cessi Hagelberg        33,1h
3. Regina Lehto                       36,5h

Längd

1. Cessi Hagelberg        3.50 (+1,5)
2. Regina Lehto             3.25 (-0,6)
3. Åsa Bondestam         3.14 (-0,6)

Diskus

1. Åsa Bondestam                              15.78
2. Regina Lehto                                   13.03
3. Cessi Hagelberg        12.44

F11

150m

1. Emma Pelli                             23,8h
2. Linnea Lindström   31,7h
3. Signe Skog                               31,9h

Längd

1. Emma Pelli                              3.68
2. Linnea Lindström   3.17
3. Signe Skog                               3.00

Diskus

1. Signe Skog                                       15.24
2. Emma Pelli                                      12.25
3. Linnea Lindström   11.03

F9

150m

1. Elise Hellström                              27.0h
2. Elin Bagger                                     31.4h

Längd

1. Elise Hellström                              3.00
2. Elin Bagger                                      2.86

Diskus

1. Elin Bagger                                      9.73
2. Elise Hellström                              7.89